Yerel Seçimde Adana Masası! - SELAHATTİN SEKİN

20.09.2023 16:41 | Güncelleme Tarihi: 20.09.2023 20:53

Yerel seçimde belediye başkanlığına aday adayı olmak için istifa edeceklerin önünde iki ay var. Bir diğer ifadeyle yerel seçim startı için resmi süreç iki ay sonra başlayacak. Çok kısa bir süre kaldı. 

Ve merak edilen soru; siyasi partilerin adayları kimler olacak?

Bu sorunun cevabı muhalefet açısından gerçekten zor. İYİ Parti, çeşitli vesilelerle yaptığı açıklamada yerelde ittifak yapmayacaklarını açıkladı. Ancak parti sözcüsünün yaptığı açıklamalara bakıldığında açık kapı bırakıldığını görüyoruz. 

İttifak yapılacak mı yapılmayacak mı?

Benim edindiğim izlenim bazı iller ve ilçelerde adaylar üzerinde  ittifak yapılacağı noktasında.

Aday bazında ittifak yapılacak iller arasında Adana ve Mersin başta geliyor. Adana'da durum biraz karışık. Ama Mersin'de durum daha kolay. Bu kentte CHP ve İYİ Parti'nin üzerinde ittifak yapacağı isim Burhanettin Kocamaz.
 
Adana Masası'na gelince;

Adana'da mevcut başkan CHP'li Zeydan Karalar bugünlerde CHP kongrelerine kilitlenmiş durumda. Kemal Kılıçdaroğlu'na firesiz oy çıkarma derdinde. CHP Adana teşkilatından ne kadar az fire olursa Kılıçdaroğlu'nun nezdinde o kadar başarılı gözükeceğini düşünüyor mevcut başkan.

'Peki ya Adana'ya hizmet? Adaylık için bu bir kriter değil mi?' dediğinizi duyar gibiyim. Geçiniz efendim geçiniz! Başarılı, başarısız, hizmet etmiş etmemiş kimsenin umurunda değil. Unutmayın! Adayı halk değil, partiler ve dolayısıyla liderler belirliyor. 

İYİ Parti ve CHP, parti düzeyinde ittifak yapmayacağına göre Adana'da aday bazında masa kurulacak. Adana Masası kurulduğunda masada Zeydan Karalar, Soner Çetin ve Mehmet Ali Bilici'nin olacağını öngörüyorum. Soner Çetin'i masaya son koz olarak Akşener getirecektir. (İmamoğlu/Yavaş örneğindeki gibi)

İYİ Parti, İstanbul ve Ankara'da CHP adayını destekleme karşılığında Adana'yı isteyecek. Aday olarak Mehmet Ali Bilici'yi masaya getirecek. Doğal olarak CHP'de mevcut başkanı Zeydan Karalar'ı masaya getirecek. İYİ Parti Karalar'ı desteklemeyecek. İş çıkmaza girerse İYİ Parti, Soner Çetin kartını masaya getirecek. Soner Çetin'in, belediye yönetiminde hem İYİ Parti'yi hem de HDP'yi çokça memnun ettiği biliniyor. Akşener, Soner Çetin üzerinde uzlaşıp Seyhan ve Yüreğir'i almak isteyecek. Kılıçdaroğlu'da 'Lafı mı olur?' diyecek. 

CHP kongreleri bittiğinde asıl kıyamet ondan sonra kopacak. Soner Çetin'in Büyükşehir hayali için bu son fırsat. Zeydan Karalar ise eldekini tutmak için savaşacak. Medyaya bu anlamda el altından üstünden çok malzeme verecekler. 

'Akif Kemal Akay'a ne olacak? diye merak ettiyseniz hemen söyleyeyim emekli edilecek. 

'Bunca şey yazdın peki ya Cumhur İttifakı?' diye sorduğunuzda da cevabım çok kolay. Sayın Devlet Bahçeli, 15 Temmuz FETÖ hain darbe girişiminden bugüne Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında net bir duruş sergiledi/sergiliyor. Bunca badirenin atlatılmasında büyük payı olan Sayın Devlet Bahçeli, Adana'yı isteyecek ama Sayın Cumhurbaşkanı 'hayır' mı diyecek? Adana'nın lafı mı olur?

'Olmaz da aday kim onu söyle?' sorusunun cevabı da bence belli. Sayın Hüseyin Sözlü. Ben Sayın Bahçeli'nin Sözlü'den vazgeçeceğini düşünmüyorum. 

Adana Büyükşehir için durum benim penceremden bugün itibariyle böyle. Ama ihtiyatı da elden bırakmadan Süleyman Demirel'in sözü ile bitirelim; Siyasette 24 saat uzun bir süre! 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.