İspanya Filistin'i resmen tanıdı

İspanya Filistin'i resmen tanıdı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez İspanya'nın Filistin Devleti'nin resmen tanındığını ilan etti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez  "İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. 1967 sınırlarındaki hiçbir değişikliği tanımayacağız" ifadelerini kullandı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, başkent Madrid'te düzenlediği basın toplantısında, “İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. Tüm taraflar arasında anlaşma sağlanmadan 1967 sınırlarında yapılacak hiçbir değişikliği tanımayacağız. İspanya, Filistin'i halihazırda tanıyan 140'tan fazla ülkeye katılacak. Bu tarihi bir karardır Önceliğimiz Gazze'de olup bitenlere son vermek ve geçişleri insani yardıma açmaktır, bundan sonra çabalarımızı iki devletli çözüme odaklayacağız.

Bu, tek hedefi olan tarihi bir karardır: İsrailliler ile Filistinliler arasında barışın sağlanmasına katkıda bulunmak.
Filistin Devleti'nin tanınması, yalnızca Filistin halkının meşru özlemleriyle birlikte tarihsel bir adalet meselesi değil, aynı zamanda acil bir ihtiyaçtır.

Barış dolu bir geleceğe ulaşmanın tek olası çözümüne giden tek yol budur: İsrail Devleti'nin yanında barış ve güvenlik içinde bir arada var olacak bir Filistin Devleti'nin kurulması.

Karar, uluslararası hukuka saygı ve kurallara dayalı uluslararası düzenin savunulmasına dayanıyor.
İspanya gibi büyük bir ülkeden beklenenlere uygun hareket ediyoruz.” dedi.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER