Adana ve Mersin'de 10 yerleşim yerinin 72 yıllık tapu problemi çözülüyor

Adana ve Mersin'de 10 yerleşim yerinin 72 yıllık tapu problemi çözülüyor

Adana ve Mersin illerindeki 10 yerleşim yerinin 72 yıllık tapu problemi çözüme kavuşuyor.

AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç,  konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde açıklamalarda bulundu. Erdinç, 'Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına dün sunduğumuz ve Çarşamba günü Bayındırlık ve İmar Komisyonunda görüşülecek olan kanun teklifinin 1. Maddesi ile Adana ve Mersin illerindeki 10 yerleşim yerinin 72 yıllık tapu problemi çözüme kavuşuyor.' dedi. 

Erdinç, '1949 ve 1951 yıllarında yaşanan büyük sel felaketi ve Seyhan nehrinin taşması sonucu yerleşim yerleri ve tarım arazileri sular altında kalmıştır. Taşkınları önlemek için DSİ tarafından yapılan sedde İnşaatı içerisinde kalan 11 mahalledeki taşınmazlar kamulaştırılmıştır. 1960’lı yıllarda yapılan kadastro çalışmalarında vatandaşlarımıza tahsis edilen arsalar Maliye ve DSİ adına tescil edilmiştir.

Bu çerçevede Adana sınırlarında bulunan Seyhan’a bağlı Dervişler,Karayusuflu, Mürseloğlu, Salmanbeyli ve Yalmanlı mahalleleri, Yüreğir’e bağlı Gümüşyazı ve Karaahmetli mahalleleri, Karataş’a bağlı Damlapınar mahallesi ile Tarsus’a bağlı Çöplü ve Kefeli mahallelerinde yaşayan vatandaşlarımız mağdur olmuşlardır.

Bu mağduriyeti gidermek adına hazırladığımız kanuni düzenlemenin hayata girmesi ile; Hak sahibi vatandaşlarımız 6 aylık başvuru süresi içerisinde başvurarak rayiç bedelle arsalarının tapularını alabileceklerdir.' dedi. 

AK Parti Adana Milletvikeli Mehmet Şükrü Erdinç, Sorunun çözümüne katkı sunan AK Parti Grup Başkan vekili Mehmet Muş ile AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Adana Milletvekillerine de  teşekkür etti. 


  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER